Pandemie covidu-19 stále představuje výzvy pro celosvětové zdraví. I přes účinnost vakcín je třeba hledat další strategie ke zmírnění šíření a závažnosti tohoto onemocnění.
Nové důkazy naznačují, že probiotické intervence mohou snížit náchylnost k infekcím dýchacích cest u zdravých jedinců a stát se nízkorizikovou, levnou a snadno implementovatelnou modalitou ke snížení rizika covidu-19.
Probiotika hrají klíčovou roli v udržování imunologické rovnováhy v gastrointestinálním traktu prostřednictvím interakce s imunitními buňkami. Tato rovnováha je udržována snížením pH střev, omezováním kolonizace a invaze patogenních organismů a modifikací imunitní odpovědi hostitele.
Kmen Lacticaseibacillus rhamnosus GG prokázal příznivé účinky na střevní imunitu tím, že zvyšuje počet buněk vylučujících IgA protilátky a další imunoglobuliny ve střevní sliznici. Taktéž stimuluje lokální uvolňování interferonů a usnadňuje transport antigenů do základních lymfoidních buněk, což přispívá ke zvýšení vychytávání antigenů v Peyerových plátech.
Randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie zkoumala účinek probiotika Lacticaseibacillus rhamnosus GG (LGG) jako postexpoziční profylaxe covidu-19 u 182 neočkovaných účastníků, kteří byli doma vystaveni osobě s potvrzeným onemocněním covid-19 diagnostikovaným do sedmi dnů. Studie probíhala ve Spojených státech amerických v době od 24. června 2020 do 2. července 2021. Účastníci byli randomizováni k perorálnímu podávání LGG nebo placeba po dobu 28 dnů. Primárním výsledkem byl rozvoj příznaků onemocnění do 28 dnů od expozice infekci covid-19. Pro hodnocení změn mikrobiomu byly odebrány stolice.
Analýza intention-to-treat prokázala, že léčba LGG vedla k nižší pravděpodobnosti rozvoje symptomů onemocnění ve srovnání s placebem (26,4 % vs. 42,9 %, p = 0,02). Dále bylo doloženo statisticky významně méně případů covidu-19 při užívání LGG (log rank, p = 0,049), což bylo hodnoceno analýzou doby do výskytu události. Celková incidence diagnózy covid-19 se mezi skupinami s LGG a placebem významně nelišila (8,8 % vs. 15,4 %, p = 0,17).
- Kaplanovy–Meierovy křivky doby do výskytu události. U účastníků, kteří dostávali LGG, se doba do nástupu jakýchkoli příznaků prodloužila.
- Kaplanovy–Meierovy křivky doby do výskytu události. U účastníků, kteří dostávali LGG, se prodloužila doba do laboratorně potvrzené infekce covid-19 (Clinical Nutrition 2023, DOI: 10.1016/j.clnu.2023.11.043
Kaplanovy–Meierovy křivky doby do výskytu události ukázaly, že u účastníků užívajících LGG se doba do nástupu příznaků prodloužila. Kaplanovy-Meierovy křivky doby do výskytu události též naznačily prodloužení doby do laboratorně potvrzené infekce covid-19 (Clinical Nutrition 2023, DOI: 10.1016/j.clnu.2023.11.043).
Pandemie covidu-19 představuje jedinečnou výzvu pro celosvětové zdraví a probíhající výzkum ukazuje na potenciálně významnou roli mikrobiomu a dysbiózy v závažnosti onemocnění a ve vývoji „dlouhého“ covidu (post-COVID syndrome). Studie, které zkoumají úlohu probiotik a dalších metod optimalizace mikrobiomu, jsou proto nezbytné.
V reakci na tuto potřebu byla provedena pilotní dvojitě zaslepená, randomizovaná, placebem kontrolovaná studie s cílem zhodnotit účinek profylaxe probiotikem LGG na rozvoj příznaků covidu-19 u exponovaných kontaktů v domácnosti. Studie naznačuje, že LGG je dobře snášen a je spojen s prodloužením doby do rozvoje infekce covid-19 snížením počtu symptomatických případů a změnami střevního mikrobiomu, pokud se používá jako profylaxe ≤ 7 dnů po expozici covidu-19.
Ačkoli u účastníků užívajících LGG byl zaznamenán trend ke snížení výskytu covidu-19, v této studii nebyl statisticky významný. Další zkoumání intervence probiotiky LGG ve větších randomizovaných, kontrolovaných studiích je opodstatněné, včetně srovnání preexpoziční a postexpoziční profylaxe probiotikům LGG u vysoce rizikových populací. Zásadní je poznamenat, že očkování by mělo zůstat první linií v prevenci covidu-19.
Reference: Wischmeyer PE, et al. Efficacy of probiotic treatment as post-exposure prophylaxis for COVID-19: A double-blind, Placebo-Controlled Randomized trial. Clin Nutr 2024;43:259–267; doi: 10.1016/j.clnu.2023.11.043. Epub 2023 Dec 11.