Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Gastronenterologie-online jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.
Funkční poruchy

Refrakterní GERD

1. 2. 2024

Dotaz: Vážení kolegové, v poslední době se setkávám s narůstajícím počtem pacientů, u kterých standardní farmakologická terapie inhibitory protonové pumpy (PPI) nevede k adekvátní kontrole symptomů refluxní choroby jícnu (GERD). Mohl/a byste mi, prosím, poskytnout přehled o současných přístupech k léčbě refrakterní GERD včetně doporučení týkajících se nejnovějších diagnostických a terapeutických postupů? Zajímaly by mě zejména možnosti intervence u pacientů, kteří nereagují na standardní léčbu a u kterých byly vyčerpány běžné terapeutické možnosti. Děkuji za Vaši odbornou radu.

Sdílet

Reakce: 1

Vážený kolego,
děkuji za Váš dotaz týkající se refrakterní refluxní choroby jícnu (GERD). Refrakterní GERD představuje významnou klinickou výzvu, jelikož pacienti často zůstávají symptomatičtí i přes adekvátní terapii PPI. Při řešení této problematiky je nejprve klíčové provést důkladnou revizi diagnózy a zajistit, že byla léčba PPI provedena optimálně, tj. adekvátní dávka a správné načasování před jídlem, včetně dotazů ohledně compliance pacienta k dietním a režimovým antirefluxním opatřením.

Doporučuje se další diagnostické vyšetření, jako je vyšetření 24hodinovou pH metrií s impedancí jícnu, případně i HR jícnová manometrie pro objasnění příčiny perzistujících symptomů. Tyto metody mohou pomoci rozlišit mezi přetrvávajícím refluxem (kyselým i nekyselým), funkčními poruchami jícnu nebo jinými motilitními poruchami jícnu.

Pro pacienty, u kterých bylo potvrzeno, že jejich symptomy jsou skutečně způsobeny refluxem a kteří nereagují na PPI, existují další terapeutické možnosti. Mezi ně patří optimalizace antirefluxní medikace kombinací medikamentů s např. algináty, sukralfátem, prokinetiky. Jako vhodná doplňková léčba u motivovaných pacientů se nabízí fyzioterapie bránice (viscerální rehabilitace) nebo chirurgické a endoskopické procedury, jako je laparoskopická antirefluxní chirurgie (LARS) nebo endoskopické metody: transorální incizní fundoplikace (TIF) či aplikace neablativní radiofrekvenční energie do oblasti dolního jícnového svěrače a kardie (Stretta). Důležité je také posoudit životní styl, dlouhodobý stres a dietní faktory, které mohou přispívat k symptomům, a v případě potřeby je upravit.

Je třeba zdůraznit, že management refrakterní GERD by měl být individualizovaný, s důrazem na multidisciplinární přístup a pečlivé vyhodnocení každého jednotlivého případu. Doporučuji konzultaci s gastroenterologem specializujícím se na pokročilé terapeutické postupy pro komplexní řízení těchto pacientů.

S pozdravem,
MUDr. Kateřina Košťálová

Další případy

Dobrý den, pacient , nar.1979 s chron. gastritidou na léčbě Omeprazolem, má prokázanou infekci H.pylori, pozitivním testem ze stolice a protilátkami IgA, IgG v séru. Histol.však negativní. Zároveň však nyní léčen pro recid.flebotrombosu DK s plicní e...

1 22. 11. 2024 Číst více

Dobrý den, rád bych se zeptal na Váš názor a další postup u 46-leté ženy, která přichází pro ataky krutých bolestí břicha, spojené se vzedmutím a "nafouknutím" břicha, zejména v horní části. Neurčité dyspeptické potíže, včetně nadýmání jsou již letit...

Dobrý den, prosím o Váš názor na následující kazuistiku - muž *1963, dosud zdráv, bez komorbidit, vyš. prvně jaro 2023 pro nespecifické pocity únavy, nočního pocení, vertiga, dále bolesti břicha a průjmy. Hospit. úvodem na neurologii, CT mozku negat....